piątek, 21 kwietnia 2017

Spotkanie z poezją w Zespole Szkół im. prof. Janusza Groszkowskiego w Mielcu


W dniu 21 kwietnia 2017r. w Zespole Szkół im. prof. J. Groszkowskiego w Mielcu miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. Już po raz drugi, w ramach obchodów Światowego Dnia Poezji, w szkole zorganizowano Spotkanie z Poezją Regionalną. Wzięli w nim udział twórcy Mieleckiego Towarzystwa Literackiego: Zbigniew Michalski – prezes MTL, Barbara Augustyn, Stefan M. Żarów, Andrzej Talarek i Witkhacy Zaborniak. Uroczystość uświetniła swoją obecnością Wicestarosta Powiatu Mieleckiego - Maria Napieracz oraz dyrektor ZS - Zbigniew Witek.
Światowy Dzień Poezji obchodzony jest co roku 21 marca. Święto ustanowione zostało przez UNESCO jesienią 1998r., a uroczystości z nim związane trwają ok.100 dni. Jego celem jest promocja czytania, pisania, publikowania i nauczania poezji na całym świecie.
W „Elektryku” obchody Światowego Dnia Poezji były poświęcone poezji regionalnej oraz twórczości Bolesława Leśmiana, wybitnego polskiego poety, którego 140-stą rocznicę urodzin i 80-tą rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku.
Rozpoczynając spotkanie, Lucyna Maryniak – polonistka w ZS, przedstawiła zebranym sylwetki oraz dorobek literacki przybyłych twórców. Następnie uczniowie ZS wygłosili okolicznościowe referaty przygotowane na tą okazję, tematycznie związane z ideą spotkania. Były to: „Świat postaci fantastycznych w poezji Bolesława Leśmiana”- referat wygłoszony przez Ignacego Skibę z kl. 1C oraz „Czym jest poezja regionalna?” – referat, który przedstawił Kamil Furman z kl.2B
Z dużym zainteresowaniem zebranych spotkało się wystąpienie poetów mieleckich, którzy podzielili się refleksjami na temat inspiracji i motywacji do pisania poezji, a także przedstawili najnowsze tomiki swoich wierszy. Każdy z poetów starał się odpowiedzieć na pytanie: „ Po co ludziom poezja” oraz „Dlaczego piszemy wiersze”?..
Święto poezji w Elektryku zakończył Szkolny Konkurs Recytatorski. Wzięło w nim udział 12 uczniów. Jury, w skład którego wchodzili zaproszeni goście oraz Dyrektor szkoły przyznało następujące nagrody:
I miejsce w konkursie przypadło Kamili Gondek z kl. IM – recytującej wiersz Andrzeja Talarka „94 – Iwonie”, II miejsce Ignacemu Skibie z kl. IC – recytującemu wiersz Bolesława Leśmiana „Urszula Kochanowska”, III miejsce Karolinie Soi z kl. 1M – recytującej wiersz Janusza Kapuścińskiego „Esperanza, czyli nadzieja”. Wyróżnienia przypadły w udziale: Wiktorii Januszewskiej z kl. IIIE za wiersz Zbigniewa Michalskiego „Czerwone divertimento”, Weronice Samuś z IM za wiersz Zbigniewa Michalskiego „Muzyczny desant” i Annie Gałda z kl. IIIE za wiersz Withkacego Zaborniaka „Oczekiwanie”. Nagrodzeni uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki. Ponadto, zaproszeni twórcy wręczyli wybranym uczestnikom konkursu tomiki poezji z osobistą dedykacją.
W recitalu muzycznym, który uatrakcyjnił spotkanie wystąpili: Anna Gałda z kl. 3E i Ignacy Skiba z kl. 1C – śpiew, Sylwester Kukułka z kl. 2C – akordeon i Szczepan Bator z kl. IVC - saksofon. O nagłośnienie zadbali uczniowie z kl. 3B: Kamil Czachor i Krystian Małek. Pamiątkowe zdjęcia z uroczystości wykonał mielecki fotoreporter – Roman Trojnacki (http://rom54.blogspot.com/…/spotkanie-z-poezja-w-zespole-sz…) oraz Piotr Wrażeń - uczeń kl. 1C. Organizatorkami spotkania były: Lucyna Maryniak, Halina Bednarz, Dorota Targosz i Anna Bajor.
 Dzień poezji regionalnej spotkał się z dużym zainteresowaniem, zarówno ze strony młodzieży i nauczycieli, jak i twórców. Było to również jedno z działań, jakie podjęła biblioteka szkolna ZS im. prof. J. Groszkowskiego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

  
ZS im. prof. J. Groszkowskiego































































































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz komentarz...