wtorek, 30 maja 2017

80-lecie szkolnictwa ekonomicznego w Mielcu



Ekonomik u progu wielkiego jubileuszu

Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości.
T. Kotarbiński

W roku 2017 mieleckie szkolnictwo ekonomiczne obchodzi 80-lecie swojego istnienia. Z tej niepowtarzalnej okazji 9 czerwca br. w Zespole Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki odbędzie się uroczystość jubileuszowa.

Zamierzeniem organizatorów jubileuszu jest zachowanie pamięci o ludziach tworzących zręby mieleckiej edukacji ekonomicznej i kształcących do dziś młodzież oraz dorosłych w publicznych szkołach zasadniczych zawodowych, średnich i policealnych, skupionych pod szyldem Zespołu Szkół Ekonomicznych.
Proces tworzenia szkół ekonomicznych rozpoczął się w 1937 r. wraz z powstaniem Miejskiego Koedukacyjnego Gimnazjum Kupieckiego przygotowującego uczniów do pracy w księgowości przedsiębiorstw handlu towarowego i studiów wyższych. Na przestrzeni kolejnych kilkudziesięciu lat placówka podlegała licznym przekształceniom. Od 1937 do 1960 r. w szkolnictwie ponadpodstawowym można wyróżnić siedem szkół o profilu ekonomicznym. Nowy etap w historii edukacji ekonomicznej rozpoczął rok 1961 r., kiedy to utworzono Technikum Ekonomiczne i Zasadniczą Szkołę Handlową. Kontynuatorem i spadkobiercą tej bogatej tradycji jest powołany w 1976 r. Zespół Szkół Ekonomicznych, popularny mielecki „Ekonomik”.
Obecnie to nowoczesna szkoła kształcąca w zawodach: technik ekonomista, technik organizacji reklamy, technik obsługi turystycznej, technik administracji, technik BHP i sprzedawca. W jej skład wchodzą: Technikum nr 1, Branżowa Szkoła I Stopnia nr 1, I Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych i Szkoła Policealna nr 1 dla Dorosłych. Znajduje się w czołówce najlepszych techników w Polsce, co potwierdza przyznany przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” tytuł „Złotej Szkoły 2017”. Może także poszczycić się certyfikatami „Szkoła Przedsiębiorczości” i „Wiarygodna Szkoła” oraz – zdobytym trzy razy z rzędu – mianem „Najaktywniejszej Szkoły w Polsce”. Uczniowie ZSE uzyskują świetne wskaźniki zdawalności egzaminu zawodowego i co roku znajdują się w gronie finalistów i laureatów ogólnopolskich konkursów i olimpiad przedmiotowych.
Długa jest lista tych, którzy trwale zaznaczyli swoją obecność w historii mieleckiej edukacji ekonomicznej. Od czasów powojennych szkołami o profilu ekonomicznym zarządzało sześciu dyrektorów i trzech zastępców. W latach 1961-2017 było w nich zatrudnionych 263 nauczycieli oraz 80 pracowników administracji i obsługi. Wszyscy oni stanowili kadrę współtworzącą wraz z młodzieżą uczniowską obraz życia szkolnego przejawiający się w sukcesach dydaktycznych i wychowawczych. To dzięki ich umiejętnościom, entuzjazmowi i zaangażowaniu szkoła wciąż jest miejscem przyjaznym i otwartym na nowe wyzwania.
Od pojawienia się w 1964 r. pierwszych absolwentów kształtujących podstawy swojej biografii zawodowej w szkołach ekonomicznych minęło ponad pół wieku. W ciągu 56 lat mury tych szkół opuściło 12 653 absolwentów z 53 roczników. Wśród tych, którzy mogą pochwalić się osiągnięciami na polu zawodowym, są nie tylko ekonomiści, ale i przedstawiciele innych profesji, jak: duchowny, siostra zakonna, dziennikarz, muzyk, polonista, pedagog, prawnik czy socjolog.
Uroczystość rocznicową w dniu 9 czerwca otworzy msza św. w kaplicy św. Stanisława Kostki (Bursa) pod przewodnictwem biskupa tarnowskiego Andrzeja Jeża, zaplanowana na godzinę 9.00. Po jej zakończeniu nastąpi przejście uczestników obchodów na teren szkolny przy ulicy Warszawskiej 1. Część oficjalna rozpocznie się o godz. 10.30 powitaniem gości przez dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych Martę Mysonę. W programie wydarzenia przewidziano występy artystyczne młodzieży, koncert Orkiestry Dętej z  Dobrynina, prezentację dorobku szkoły oraz spotkania absolwentów z wychowawcami w salach lekcyjnych. Dla upamiętnienia jubileuszu przygotowana została również okolicznościowa publikacja pod redakcją dr hab. Krystyny Leśniak-Moczuk, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego. Można w niej znaleźć m.in. informacje dotyczące 80-letniej historii szkolnictwa ekonomicznego w Mielcu, biografie osób związanych z nim zawodowo lub społecznie, opis efektów pracy uczniów pod kierunkiem opiekunów, listę absolwentów od 1961 r., wyjątkowe zdjęcia.
Obchody tego pięknego jubileuszu mają charakter otwarty, dlatego organizatorzy – dyrekcja i grono pedagogiczne Zespołu Szkół Ekonomicznych im. bł. ks. Romana Sitki w Mielcu – zapraszają wszystkich absolwentów, byłych pracowników i przyjaciół placówki. Ze względu na ogromną skalę przedsięwzięcia nie udało się dotrzeć do każdego osobiście. – Chcemy wspólnie, w jak najliczniejszym gronie, powrócić do „tamtych czasów” i miejsc, które być może dzisiaj wyglądają już nieco inaczej, ale ciągle żyją we wspomnieniach. Państwa udział w uroczystości będzie dla nas wyróżnieniem, świadectwem sympatii, jaką darzycie swoją szkołę, oraz dumy z przynależności do wielkiej rodziny „Ekonomika” – przekazuje Marta Mysona, dyrektor ZSE.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz komentarz...