piątek, 11 listopada 2016

Wręczenie medali i statuetek PZO "Pieczęć Zasług Obywatelskich – Sigillum Meriti Civilis"


RELACJA Z WRĘCZENIA MEDALI I STATUETEK „PIECZĘĆ ZASŁUG OBYWATELSKICH- SIGILLUM MERITI CIVILIS”

W dniu 10 listopada 2016 r. w Pałacu Oborskich tuż przed tradycyjnymi „Niepodległościowo-Patriotycznymi Śpiewanki” o godz. 17.00 odbyło się uroczyste wręczenie pierwszych medali i statuetek „PIECZĘĆ ZASŁUG OBYWATELSKICH- SIGILLUM MERITI CIVILIS”.

Uroczystość otworzył Dyrektor Muzeum Regionalnego w Mielcu- dr Jerzy Skrzypczak witając wszystkich Obecnych. Wśród zaproszonych Gości obecni byli m.in.: Poseł na Sejm RP- Pani Krystyna Skowrońska, Marszałek Województwa Podkarpackiego- Pan Władysław Ortyl, Starosta Mielecki- Pan Zbigniew Tymuła; Wicestarosta Mielecki- Pani Maria Napieracz, Przewodniczący Rady Powiatu- Pan Henryk Niedbała, Przewodniczący Rady Miejskiej- Pan Marian Kokoszka, I Zastępca Prezydenta Miasta Mielca- Pan Jan Myśliwiec, Członek Zarządu Powiatu- Pani Joanna Rębisz, Radni Rady Powiatu i Radni Rady Miejskiej.

Po uroczystym odśpiewaniu „Warszawianki” dr Jerzy Skrzypczak poprosił Prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej im. W. Szafera w Mielcu- Pana Janusza Chojeckiego o zabranie głosu. Poniżej okolicznościowe wystąpienie Prezesa Janusza Chojeckiego:

Propozycja ustanowienia medalu „Pieczęć  Zasług Obywatelskich– Sigillum Meriti Civilis” dla wybitnie zasłużonych Obywateli Ziemi Mieleckiej  wyszła od Zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Mieleckiej i została zrealizowana w roku bieżącym przy wydatnym finansowym wsparciu Rządu RP poprzez rządowy Fundusz Inicjatyw Obywatelskich, a także dzięki  solidarnemu partnerstwu Urzędu Miasta Mielec oraz  Starostwa Powiatowego w Mielcu. Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej uznało bowiem, iż Mielec zasługuje na to, aby mieć, wzorem innych miast w Polsce, takie honorowe, obywatelskie odznaczenie.  Jest to wyróżnienie szczególne, przyznawane raz do roku jednemu żyjącemu i jednemu zmarłemu, wybitnemu Obywatelowi Ziemi Mieleckiej. Odznaczenie jest i będzie przyznawane  w miesiącu listopadzie mieszkańcom naszej Małej Ojczyzny, wybitnie zasłużonym w działalności na rzecz środowiska lokalnego, rozwijania gospodarki i tworzenia przyjaznych miejsc pracy, obywatelom charakteryzującym się wzorową postawą obywatelską i moralną, stanowiącym autorytet obywatelskiego i społecznikowskiego działania i postępowania, godnym wzorem do naśladowania dla nas Wszystkich

·         Wręczenie tych pięknych medali i statuetek poprzedzone  zostało w br. szeregiem działań TMZM, z którego najważniejsze to:  (1) cykl  spotkań edukacyjnych poświęconych wybitnym postaciom  naszej Małej Ojczyzny. Było ich 11, a wykładowcami byli uznani, nie tylko w środowisku mieleckim, pedagodzy- dydaktycy. Są Oni obecni na dzisiejszej uroczystości.
·         Drugim, istotnym, działaniem TMZM w ramach tego dużego wielokierunkowego zadania społecznego, były inicjatywy społeczne związane z wybitnymi postaciami naszej Mieleckiej Ziemi, w których wzięło udział 17 podmiotów, były nimi mieleckie szkoły, organizacje pozarządowe, fundacje. Pięć z nich, ocenione jako najlepsze, pozyskało od TMZM odpowiednie fundusze, które pozwoliły im realizować  inicjatywy związane ze  zgłoszonymi przez nich Wybitnymi Postaciami Mieleckiej Ziemi. Przedstawiciele zwycięskich  beneficjentów są tutaj z nami.
·         Trzeci kluczowy element realizowanego Projektu to zgłaszanie Kandydatur do medalu PZO- SMC. Do Kapituły wpłynęło zgodnie z Regulaminem Odznaczenia 15 zgłoszeń kandydatur do tego honorowego, prestiżowego, odznaczenia: osiem spośród Osób Nieżyjących oraz  siedem spośród Osób Żyjących.
·         Kapituła na swoim posiedzeniu w dniu 27.10.2016, w sposób zgodny z Regulaminem Nagradzania, w oparciu o wyniki głosowania przeprowadzonego w trybie tajnym, tym szlachetnym odznaczeniem, postanowiła uhonorować w jego 

I edycji: spośród  osób nieżyjących: Bł. Ks. ROMANA  SITKĘ, a spośród osób żyjących Pana JANUSZA CHODOROWSKIEGO.
Wybór Kapituły nie był  wyborem prostym, albowiem Każda ze zgłoszonych Postaci, niewątpliwie zasłużyła na to odznaczenie. Wszyscy nominowani, którzy nie otrzymali tego odznaczenia w I- szej edycji, mają  jednak szanse otrzymać je w kolejnych edycjach.
Niech to odznaczenie, które za chwilę wręczę, Laureatom I- szej, inauguracyjnej edycji , będzie integratorem wszystkich mieszkańców Mieleckiej Ziemi, a Jego Laureaci Wzorem do naśladowania dla nas Wszystkich.

Wyrażam słowa podziękowania Panu Staroście Zbigniewowi Tymule i Panu Prezydentowi Miasta Mielec- Danielowi Kozdębie za solidarne Partnerstwo na rzecz realizacji tego przedsięwzięcia, które na zawsze wpisze się w kalendarz imprez integrujących Mieleckie Społeczeństwo, imprez, które przywoływać będą na pamięć Postacie  Naszej  Mieleckiej Ziemi, wybitnie dla Niej zasłużone.  Składam podziękowanie Wszystkim tu Obecnym za to, iż to w Waszej Obecności, tuż przed rozpoczęciem tradycyjnych „Niepodległościowo- Patriotycznych Śpiewanek”, możemy dokonać aktu wręczenia tego nowo ustanowionego, prestiżowego, obywatelskiego odznaczenia. 
 Pragnę tylko dodać, iż medal Pieczęć Zasług Obywatelskich- Sigillum Meriti Civilis wykonany jest z czystego brązu, o średnicy 10 cm, waży prawie ½ kg; na awersie odlana jest mapa Powiatu Mieleckiego, a w nią wrysowana jest mapka Miasta Mielca, a wokół medalu widnieje napis: PIECZĘĆ ZASŁUG OBYWATELSKICH- SIGILLUM MERITI  CIVILIS”; na rewersie  natomiast wyrzeźbiony jest Mielecki Gryf, a wokół Gryfa widnieje napis: „TOWARZYSTWO  MIŁOŚNIKÓW  ZIEMI  MIELECKIEJ  IM. PROF. W. SZAFERA W MIELCU”. Statuetka jako uzupełnienie do medalu, wyk.  jest także w brązie o wys. 12 cm na marmurowej podstawie, na której jest wygrawerowane nazwisko laureata i data wręczenia i symbolizuje Mieleckiego Gryfa)
Proszę teraz Państwa, zanim wręczę Medale wraz ze statuetkami, o wysłuchanie krótkich dossier  obydwóch Laureatów.:

Bł. Ks. Roman Sitko:
W latach 1907-1921 pracował w parafii świętego Mateusza w Mielcu i jako katecheta w mieleckim gimnazjum, a okresowo pełnił funkcję dyrektora tegoż gimnazjum. Był budowniczym bursy gimnazjalnej i inspiratorem wielu działań religijno-wychowawczych pod hasłem: „Bóg, ojczyzna, cnota”. Swój nieprzeciętny talent oratorski, miłość do Boga i ojczyzny, ujawniał szczególnie w podniosłych kazaniach głoszonych na licznych nabożeństwach z udziałem  mieleckiej społeczności gimnazjalnej. Po wyjeździe z Mielca do Tarnowa pełnił ważne funkcje, m.in. był kanclerzem kurii i rektorem Seminarium Duchownego. W czasie okupacji hitlerowskiej za działalność religijno-patriotyczną (tajne nauczanie alumnów) został wywieziony do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu i tam bestialsko zamordowany w 1942 roku. Wraz z wieloma innymi męczennikami z czasu II wojny światowej, został ogłoszony błogosławionym przez papieża Polaka- Jana Pawła II podczas Jego  7-mej pielgrzymki do Ojczyzny w dniu 13 czerwcu 1999   „Nieznany żołnierz wielkiej sprawy Bożej, bohaterski kapłan wdeptany w ziemię jak ziarno pszeniczne, starty na proch w krematorium, wysłużył dla nas niezwykle cenny kapitał duchowy.”– tak o  Bł. Ks. Romanie Sitko powiedział papież – Polak Jan Paweł II, późniejszy święty.
Patronat Błogosławionego przyjął mielecki Zespół Szkół Ekonomicznych , a na pamiątkowej tablicy z 1936 r. w budynku Bursy widnieje przesłanie jej fundatorów: „Młodzieży polska, ukochaj jak najlepszy dom rodzinny tę bursę, którą ci dał w 1912 r. ks. Roman Sitko – prałat, dyrektor, twój przyjaciel”.

Pan Janusz Chodorowski
Był długoletnim pracownikiem WSK PZL-Mielec, gdzie pełnił odpowiedzialne funkcje, m.in. głównego technologa. Odpowiadał za uruchomienie wielu programów lotniczych. W 1992 r. powierzono mu kierowanie Zespołem Przygotowania Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Mielcu. Wniósł znaczący wkład w organizację Strefy EURO-PARK MIELEC i pośrednio w rozwiązywanie problemów organizacyjno-prawnych Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce. W 1994 r. został wybrany na prezydenta miasta Mielca i pełnił tę funkcję nieprzerwanie przez 20 lat. Mądrym zarządzaniem, wieloma rozważnymi i trafnymi decyzjami oraz dobrą współpracą z Radą Miejską i innymi instytucjami, a zwłaszcza z Agencją Rozwoju Przemysłu i jej Oddziałem w Mielcu, wyprowadził Mielec z głębokiego kryzysu społeczno-gospodarczego, a następnie doprowadził do zrównoważonego rozwoju i dużej pozytywnej zmiany wizerunku miasta. Ważniejszymi przemianami w tym okresie były: pomyślny rozwój Strefy, co wysunęło Mielec na pozycję lidera w produkcji sprzedanej przemysłu na Podkarpaciu i znacznie obniżyło bezrobocie, powstanie Mieleckiego Parku Przemysłowego, budowa i usprawnienie wewnętrznej i zewnętrznej sieci dróg, budowa oczyszczalni ścieków i innych ważnych urządzeń w gospodarce komunalnej, rewitalizacja Starego Mielca oraz rozwój i unowocześnienie bazy dla oświaty, kultury, sportu i rekreacji. To wszystko zrealizowano przy utrzymywaniu budżetu miasta bez zadłużenia. Prezydent Janusz Chodorowski prezentował też niezmiennie wzorową postawę moralną i dla wielu samorządowców, co sami podkreślali  i nadal podkreślają, był i  jest wzorem do naśladowania.

Następnie Prezes Janusz Chojecki w asyście Wiceprezesa- Zbigniewa Wicherskiego  dokonał aktu wręczenia  medali „PIECZĘĆ ZASŁUG OBYWATELSKICH- SIGILLUM MERITI CIVILIS” oraz statuetek wraz z legitymacjami. W imieniu Bł. Ks. Romana Sitki medal oraz statuetkę odebrała Dyrektor ZSE, której Patronem jest Bł. Ks. Roman Sitko- Pani Marta Mysona, wraz z delegacją Szkoły,  a Pan JANUSZ CHODOROWSKI odebrał odznaczenie osobiście.
Po wręczeniu medali i statuetek wraz z legitymacjami Prezes Janusz Chojecki, który przewodniczył Kapitule Odznaczenia, i Pani Starosta-Maria Napieracz- Członek Kapituły wręczyli wiązankę kwiatów w barwach narodowych Laureatom.
Zebrani nagrodzili  brawami Pierwszych Laureatów Pieczęci Zasług Obywatelskich- Sigillum Meriti Civilis, a moment wręczenia utrwalony został przez licznych reporterów i przedstawicieli lokalnych i regionalnych mediów.
Następnie odbyły się tradycyjne „Niepodległościowe Śpiewanki”. Przy tradycyjnym akompaniamencie Pana Józefa Witka zaśpiewano 25 pieśni niepodległościowo-patriotycznych.
Po przygotowanym przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Mieleckiej poczęstunku, liczni zebrani udali się tradycyjnie pod Pomnik Wolności, gdzie złożono biało-czerwone kwiaty oraz zapalono znicze.


Relację przygotował Janusz Chojecki, Mielec, 10.11.2016






















































































































































Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Wpisz komentarz...